logo
Breadcrubs-image

Stal Nysa – polska męska drużyna siatkarska z Nysy. Dwukrotny wicemistrz Polski. Zdobywca Pucharu Polski. Drużyna występująca obecnie w PlusLidze.

Chronologia nazw

  • 1948: ZKS Stal Nysa
  • 1990: KS Stal Nysa
  • 1993: Stal Hochland Nysa
  • 1998: Citroën Stal Hochland Nysa
  • 2000: KS Citroen Nysa
  • 2001: KS Nysa
  • 2002: NKS Nysa
  • 2004: AZS PWSZ Nysa
  • 2017: Stal Nysa

 

Powstanie i pierwsze lata

Klub Stal Nysa powstał w 1948 roku.

W 1967 drużyna awansowała na jeden rok do rozgrywek II ligi. Ponowny awans do II ligi wywalczono w 1977, jednak po zmianie regulaminu rozgrywek Stal Nysa ponownie powróciła do III ligi.

 

Od lat 80 XX w.

W 1981 Stal Nysa awansowała do II ligi, a w 1986 awansowała na jeden rok do I ligi. Powrót do I ligi nastąpił w 1991 roku. W 1999 drużyna zmieniła nazwę na KS Nysa, w 2002 na NKS Nysa i w 2005 na AZS PWSZ Nysa. Od sezonu 2020\2021 zespół występuje w PlusLidze.

 

Sukcesy

  • Simple gold crown.svg Mistrzostwa I Ligi:
    • Gold medal with cup.svg 1. miejsce (2x): 1991, 2012
    • Silver medal with cup.svg 2. miejsce (2x): 2015, 2019
    • Bronze medal with cup.svg 3. miejsce (2x): 2006, 2008
  • Simple gold crown.svg Mistrzostwa Polski:
    • Silver medal with cup.svg 2. miejsce (2x): 1994, 1995
    • Bronze medal with cup.svg 3. miejsce (2x): 1992, 1998
  • Simple gold cup.svg Puchar Polski:
    • Gold medal with cup.svg 1. miejsce (1x): 1996
    • Silver medal with cup.svg 2. miejsce (1x): 1995
    • Bronze medal with cup.svg 3. miejsce (1x): 1987

 

Kadra 2020/2021

 

  • Trener: Polska Krzysztof Stelmach
  • Asystent trenera: Polska Wojciech Janas

 

Nr Imię i nazwisko Data ur. Wzrost Pozycja
1 Polska Maciej Zajder 31.01.1988 202 środkowy
4 Polska Kamil Długosz 20.03.1992 200 przyjmujący
5 Polska Marcin Komenda 24.05.1996 198 rozgrywający
8 Polska Bartosz Bućko 06.01.1996 195 przyjmujący
9 Polska Zbigniew Bartman 04.05.1987 198 przyjmujący
10 Tunezja Wassim Ben Tara 03.08.1996 203 atakujący
11 Polska Moustapha M’Baye 18.09.1992 198 środkowy
16 Polska Kamil Dembiec 07.02.1992 178 libero
17 Polska Michał Ruciak 22.08.1983 190 libero
44 Polska Mariusz Schamlewski 16.01.1991 198 środkowy
77 Polska Bartłomiej Lemański 19.03.1996 217 środkowy
91 Polska Patryk Szczurek 06.02.1991 193 rozgrywający
93 Polska Łukasz Łapszyński 23.09.1993 195 przyjmujący
94 Polska Michał Filip 31.08.1994 195 atakujący
Do góry