Ostatni sezon, który Stal Nysa spędziła wśród najlepszych to sezon 2004/2005. Piętnaście lat środowisko siatkarskie w Nysie czekało na powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej.  

W roku 1991 awansowaliśmy do najwyższej klasy rozgrywkowej – wtedy była to I liga Serie A. Wtedy też rozpoczął się najlepszy okres w historii naszego klubu. W pierwszym sezonie w ekstraklasie zajęliśmy 3. miejsce w lidze oraz zdobyliśmy brązowy medal Mistrzostw Polski. Później na swoim koncie zanotowaliśmy jeszcze dwa wicemistrzostwa Polski oraz kolejny brązowy medal tej imprezy. W PlusLidze (do 2008 roku Polskiej Lidze Siatkówki) występowaliśmy od początku jej istnienia, czyli od roku 2000. W sezonie 2004/2005 wróciliśmy do 1. Ligi, wygrywając ją w sezonie 2011/2012 oraz dwukrotnie zajmując drugie miejsce (sezon 2014/2015 oraz 2018/2019).

W trakcie dzisiejszej konferencji Prezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A. Paweł Zagumny, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki S.A. Andrzej Gołaszewski, Burmistrz Miasta Nysa Kordian Kolbiarz, Prezes Stal Nysa S.A. Marek Majka oraz Prezes Rady Miejskiej w Nysie Paweł Nakonieczny ogłosili awans naszej drużyny do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Przed sezonem 2019/2020 postawiliśmy sobie jasny cel – awans do PlusLigi. Cel ten osiągnęliśmy, wygrywając 22 spotkania (w tym rekord ligi – czternaście zwycięstw z rzędu!) w sezonie zasadniczym, zwyciężając w pierwszoligowych zmaganiach z przewagą piętnastu punktów. Drużynę do tego sukcesu poprowadził duet trenerski w osobach Krzysztofa Stelmacha oraz Wojciecha Janasa. Nie tylko sportowo staliśmy na najwyższym poziomie. Profesjonalna organizacja klubu zaowocowała pozytywnym wynikiem audytu, co w połączeniu z sukcesem sportowym, sprawiło, że po piętnastu latach wracamy do najwyższej klasy rozgrywkowej!

– Jestem dumny i bardzo zadowolony, że udało się  osiągnąć awans. Przychodząc do Stali Nysa, wziąłem sobie za cel awans w 12 miesięcy. Zawodnicy i sztab zrobili swoje, a my jako spółka akcyjna wykonaliśmy swoją część pracy. Skutek jest taki, że od dziś z wielką radością i przyjemnością możemy powiedzieć: Nysianie jesteśmy w PlusLidze! – mówił prezes Stali Nysa Marek Majka. – To doniosły dzień dla Nysy, dla kibiców i dla nas: zawodników, sztabu szkoleniowego i pracowników Stal Nysa S.A. – dodał.

POZOSTAŁE WYPOWIEDZI:

MACIEJ ZAJDER:

– Bardzo długo czekaliśmy na oficjalne potwierdzenie, że to Stal Nysa w przyszłym sezonie będzie pełniła rolę beniaminka. Uważam, że zapracowaliśmy na ten sukces na przestrzeni nie tylko ostatniego sezonu, ale również poprzedniego. Ostatni sezon udowodnił, że byliśmy drużyną, która na przestrzeni całego sezonu zdeklasowała resztę stawki, dlatego decyzja władz PlusLigi mogła być tylko jedna. Mam nadzieję, że Nysa pojawi się na siatkarskiej mapie Polski na dłużej i z całą pewnością będziemy robić wszystko, by tak właśnie się stało.

PATRYK SZCZUREK:

– Bardzo się cieszę, że Nysie po piętnastu latach udało się uzyskać awans do PlusLigi. Pierwsza runda i czternaście zwycięstw z rzędu, a także cały sezon zasadniczy pokazały, że zasługujemy na to. Miasto jest gotowe, klub jest gotowy. Transfery pokazują, że nie powinniśmy być chłopcami do bicia, ale to wszystko zweryfikuje liga. Rzadko się zdarza, żeby beniaminek w swoim składzie miał dwóch czynnych reprezentantów i dwóch byłych, także to pokazuje siłę jaką ma Stal Nysa.